fbpx

Kuidas rahvusvahelisel õpilasvahetusel läheb?

19-10-20

Olles valdkonna ühed eestvedajad ja igapäevaselt töötades rahvusvahelisi kultuurivahetuse programme korraldades, soovime anda ülevaate koroonaviiruse leviku valguses.

Viirus pole maailmast kuhugile kadunud ning viirus levib jätkuvalt lainetena üle maailma. See tõsiasi esitab suure väljakutse ka kultuurivahetuse programmide korraldajatele. Oleme tarvitusele võtnud hulga turvalisust tõstvaid meetmeid aga viirusega seonduv on jätkuvalt kõik ühes dünaamilises muutuses ning neid muutuseid võib tulla ette lühikese etteteatamisega. Anname omalt poolt kõik, et alati leida parim lahendus programmides osalejatele.

Tegu on uue olukorraga meie kõigi jaoks ning me kõik loodame koos Teiega, et olukord maailmas õige pea taastub! Küll aga peame hetkel arvestama suurema ebamäärasusega. See küll ei tee programmides osalemist võimatuks, samas tuleb senisest rohkem arvestada erinevate riskidega. Käesoleval hetkel oleme tõdemas, et meie noorte huvi, osalemaks välislähetuses, on samaväärne eelmisele aastale, või pisut isegi kasvanud. Samal ajal soov tulla vahetusõpilasena Eestisse, on oluliselt kasvanud!

Hea uudis on see, et kultuurivahetuse programmid jätkuvalt toimivad. On leitud erinevaid viise, kuidas ületada võimalikke takistusi (hõredamad lennuplaanid ja reisimine tänapäeval üldiselt, sihtriiki sisenemise piirangud nagu eneseisolatsioon ja testimine, viisade taotlemine, kohapeal vastuvõtvate perekondade leidmine, sihtriigis vahetusõpilase ja vastuvõtvate perede ning koolide toetamine) aga muidugi ka tervena püsimine! Esmane ehmatus ja ärevus on asendunud uue rutiini ja reaalsusega, kus toimetame uutes tingimustes. Sama lahenduse nimel läheb programmi korraldajal rohkem aega ja tööd aga kui on soovi ja julgust, siis on jätkuvalt kõik võimalik.

2020/2021 õppeaastal saatis ASSE Eesti vahetusaastale 27 eestlast ning võttis vastu 11 välisnoort. Enamus õpilasvahetusest on seotud Euroopaga aga kaugematest riikidest on seekord esindatud USA, Jaapan, L-Korea. Vahetusõpilaste blogid leiab: https://asse.ee/asse-eesti/vahetusopilaste-blogid-2/

Arvestades suurenenud riske, soovitab ASSE Eesti käesoleval hetkel valida oma programmi sihtriigiks eelkõige mõnda sihtriiki Euroopas. Programmide korraldajana tunnetame, et sellise korraldusega on seotud vähem riske, kui minna Euroopast kaugemale. Samuti tasub kaaluda osalemaks programmides, mis kestavad lühemat aega, kui terve kooliaasta. Näiteks on võimalik minna ka pooleks kooliaastaks või ainult paariks kuuks. Viimasena soovitab ASSE Eesti mõelda ka kultuurivahetuse programmis osalemisele, ise kodust lahkumata. Nimelt on meile tulemas terve grupp vahvaid vahetusõpilasi. Arvestades, et trendid on oluliselt muutunud, siis esmakordselt võtame jaanuari alguses vastu grupi vahetuõpilasi, kes tulevad siia pooleks kooliaastaks.

Oleme alati valmis Teid konsulteerima ja head nõu jagama. Palun võtke meiega ühendust: asse@asse.ee või 51915920.