fbpx

Vahetusüliõpilaseks

Riikide valik

USAUSA

Avasta uskumatu värvirikkuse kaleidoskoop Ameerika Ühendriigid (USA)! Riik koosneb viiekümnest osariigist ja ühest föderaalringkonnast (pealinn Washington D.C.) ning igaühel neist on oma nägu, mis peegeldub nii kliimas, kultuuris kui ka etnilistes gruppides.

Kujuta ette seda põnevust ja meeletuid inimmasse New Yorgis, uskumatuid sügisvärve New Englandi maastikes või üliõplasmelu ajaloolises Bostonis. Lõunaosariike iseloomustab ääretult soe külalislahkus ning Florida kulgeb subtroopilises rütmis, samas kui suurima osariigi Alaska puutumatu loodus on enamjaolt subarktiline. “Wild West” piirkonnana tuntud lääneosariigid kulgevad Rocky Mountainist Texasesse ning lääneranniku staar on Kalifornia.  Siin asuvad Hollywood, Silicon Valley, Malibu ja palju muud. Keskmaad aga iseloomustab ilus loodus, siin valitsevad järved, metsad ja mäed.

USA on kõikide võimaluste maa! Mõeldes Ameerikale, tulevad silme ette Levi’s teksad, Silicon Valley kõrgtehnoloogia keskus, vägevad pilvelõhkujad, korvpall, Disneyland, McDonald’s ja palju muudki.

Olles ASSE vahetusõpilane USAs, ei paranda sa mitte ainult oma inglise keelt, vaid õpid tundma ka kohalikku kultuuri ja inimesi. Elamine vastuvõtvas perekonnas võimaldab sul kogeda, mida tähendab ameeriklaseks olemine. Olenemata sellest, kas vestled oma uue õe või vennaga või aitad Ameerika vanemaid lauakatmises – kindlasti saab sinu igapäevaelu olema täis naeru, armastust ja uue õppimist.

USA keskkoolis õppivad õpilased on 14-18-aastased. Koolides on reeglina üsna suur õppeainete valik: on mitmeid erinevaid kohustuslikke aineid, aga ka hulgaliselt valikaineid. Koolis õpid paremini tundma riigi ajalugu ja ühiskondlikke väärtusi. Valikainete hulgas on ka mitmeid kutsepõhiseid ning praktilisi kursuseid, mis varustavad õpilasi eluks vajalike oskustega. USA keskkoolid pakuvad väga palju erinevaid võimalusi olla aktiivne spordis, muusikas, teatris, kunstis, ajakirjanduses, jne. Vahetusõpilastel on võimalus pakutavas kaasa lüüa ja see aitab kergemini sisse elada tõelisesse Ameerika teismelise ellu.

ASSE töötab Ameerika Ühendriikides ka erakoolidega, mis võimaldavad vastata ka vahetusaastale esitatavatele kõrgematele ootustele. Kui sa oled suusataja, kes soovib ennast proovile panna USAs, alustav noor hokimängija või mõne muu hobi kirglik harrastaja, siis võib ASSE partnerite hulgas leida selle sinu jaoks õige õppeasutuse. ASSE erakoolide programmid võimaldavad sul tegeleda üheaegselt nii õppimise kui ka hobiga, sest just sellisele kombinatsioonile on need orienteeritud. Samuti on erakoolides väiksemad klassid, mis võimaldavad õpetajatel paremini keskenduda õpilaste valikutele.

Aastase kultuurivahetuse programmi osalustasu USAsse on 2022/2023 õppeaastal 9390.- Eurot (sisaldab muuhulgas ka edasi-tagasi transporti ning kindlustust).

Osalemistasu tasutakse osade kaupa ehk teisisõnu kokkulepitud maksegraafiku alusel.

Organisatsioonist

ASSE loodi 1976 aastal Rootsi Valitsuse poolt kui “American Scandinavian Student Exchange”. Organisatsiooni eesmärgiks oli korraldada rahvusvahelisi õpilasvahetuse programme Rootsi Kuningriigi ja Ameerika Ühendriikide vahel. Peatselt liitusid ka teised skandinaavia riigid nagu Taani, Rootsi ja Soome.

Korduma kippuvad küsimused

Kahtlemata on hinded olulised. Pead ju suutma ka vahetusaastal läbima õppekava ning saavutama tundides arvestusi. Küll aga ei ole sedalaadi programmid mõeldud vaid talentidele ja viielistele, vaid kõigil huvilistel võiks olla võimalus osaleda kultuurivahetuse programmides. Seetõttu oleme määratlenud, et miinimum lävendiks on, et õpilasel ei tohi olla tunnistusel kahtesid.

See kokkulepe sõlmitakse osaleja/saatva perekonna ja kooli vahel. Praktikast rääkides oleneb see nii sinu hinnetest seni, sinu sooritustest ja hinnetest vahetusaastal ning ka programmide omavahelisest kattuvusest. Sellest hoolimata olgu mainitud, et vahetusaasta on suure tõenäosusega sinu parim aasta seni ja see, mida sa seal õpid ja koged on kordades enam ja ägedam, kui siinses mugavustsoonis.

Programmitasu peab olema makstud äralennu päevaks. Makstakse osade kaupa ning see lepitakse täpsemalt kokku lepingu sõlmimise ajal. Graafik on individuaalne ning sõltub nii programmi maksumusest, kui osaleja/saatva perekonna soovidest.

Peale seda, kui tulevane vahetusõpilane on enda kohta koostanud põhjaliku ankeedi, algab töö ka sihtriigis pere ja kooli leidmiseks. Kõigepealt tutvub sinu ankeedi ja andmetega sihtriigi organisatsioon ning seejärel hakatakse otsima sobilikku vastuvõtvat perekonda. Kui perekond on leitud ja tunnistatud sobilikuks, siis seejärel toimub ka lähima parima kooli valik.