fbpx

Vahetusõpilaseks USAsse!

12-01-24

Milliste programmide abil siseneda ja saada osa Ameerika Ühendriikide hariduse süsteemist? Uudis täiendatud – asukoha ja osariikide valiku temaatikaga!

Alustuseks tule kuulama ASSE vilistlaste kogemusi USA infotunnis, mis toimub 28. jaanuaril ja seda algusega kell 18:00 Zoomis:

https://us06web.zoom.us/j/89870742970?pwd=pqmaqdQgEYM8CdjQlzVj1hEhpD2X2C.1

Meeting ID: 898 7074 2970, Passcode: 139928

Kõikide võimaluste maa – see slogan kehtib väga hästi USA puhul ning kehtib samamoodi ka sealseid õppimise võimalusi valides! Riik, kus kõik tundub olemas olevat aga mündil on ka teine külg ehk kõigi valikute puhul on ka oma hind! Mõni vähem ja teine rohkem taskukohasem. See on sissejuhatuseks hea enda jaoks lahti mõtestata, kui plaanid USAsse õppima asuda vahetusõpilase või vahetusüliõpilasena.

Eestist läheb USAsse vahetusõpilaseks umbes 50 gümnasisti aastas ja seda erinevate programmide peale kokku. See polegi teab mis suur number Eesti jaoks, veel vähem USA jaoks. Üle maailma läheb USAsse, vahetusõpilasi (J1 viisaga) ning gümnaasiumiastmesse välisõpilasi (F1 viisaga) kokku pea 100 000 õppivat noort vanuses 15-18.a. ning peaaegu kõik majutatakse ära kohalikesse peredesse (erandina ühiselamu moodi boarding school majutused). J1 viisaga õpilased ehk vahetusõpilasi majutavad perekonnad vabatahtlikuse alusel ja soovitakse suurest entusiasmist ja sisemisest motivatsioonist endale sama ägedat kogemust nagu vahetusõpilasedki. F1 viisaga õpilased ehk välisõpilased on need noored, kes valivad endale USAs just konkreetse piirkonna või kooli ning elamine toimub peres või hoopiski ühiselamus. Kas tasu eest või tasuta elamine perekonnas, rohkem aktiivsusprogrammi ja tugisüsteemi või mitte – see pole F1 viisaga õpilaste jaoks üldsegi peamine küsimus!? Fookuses on ainult asukoht, asukoht, asukoht ja/või haridus või hoopiski mõlemad kokku! Mõlema programmiga saab USAsse siseneda aga arvestama peab, et nende programmide eesmärk ja ülesehitus on erinev ning seeläbi ka osalemistasu suurus erineb oluliselt!

Vahetusõpilaseks minnes kulub programmi korraldajal energia ja ressurss eelkõige õigete osapoolte leidmisele ja kokku viimisele ehk küsimus selles, et kust leida võõrustavaid perekondi aga ka koolikohti riiklikust süsteemist? Välisõpilaseks minemisel pole see niivõrd küsimus, kuna koht kooli ja elamine ostetakse ning seetõttu ei ole see ajamahukas, küll aga kulutab rohkem Teie finantse. Tegelikult on osapooltel muid nõudmisi ka (akadeemiline taust, keeleoskus, finantsvõimekus) ning raha pole ainuke kriteerium! Ülevaade ASSE USA koostöökoolidest, kus siis koolild ja/või vastuvõtvale perekonnale makstakse tasu, leiab siit: https://db.asse.com/public/-/ChoicePlusBrochure/2020-21/ ja erakoolide tutvustuse ning loetelu leiab siitkohalt:  https://db.asse.com/public/-/PrivateHighSchoolBrochure/World/. Mõnedes koolides on võimalus lõpetada kool ka lõputunnistusega või osaleda IB õppes. Mõni erakool garanteerib ka kooli lõpetamise võimaluse. Samuti võtab mõni erakool vastu a 14. a. õpilasi või võimalus alustada jaanuarist. Uue võimalusena pakub Southern Utah University võimalust kahe aastaga lõpetada USA keskkool ning saada kätte associate degree, milleks tavapäraselt kulub samuti kaks aastat. Seega on võimalus kahe aastaga läbida kolme aasta programm ning jätkata õpinguid USAs või mujal maailmas.

Kui Sa ei saa USA programmitasu just stipendiumi või sponsorite abiga kokku, siis arvestama peaksid 10 390 eurose programmi osalustasuga klassikalise vahetusõpilase programmi puhul (perekond ja kool vabatahtlikuse alusel) või 25 000 – 50 000 euroga (perekonnale ja/või koolile makstakse tasu) välisõpilase programmis. Ülikooli ajal aga jäävad need summad Community College näol alates 15 000 eurot aastas (koos majutuse ja toitlustusega Campuses), kuni Harvard ja teised tuntud ülikoolid kuni 70 000 eurot aastas ja enamgi veel õppemaksu näol. Ääremärkusena olgu öeldud, et haridus Euroopa Liidus või oluliselt väiksemate summade eest kättesaadavamad.

Nüüd aga ühe põhiküsimuse juurde, mida üks rahvusvahelise õpilasvahetuse kaudu Ameerika Ühendriikidesse minev noor küsida võiks ja tegelikult küsib ka? On ju USA nii suur ja lai ning kirju. Kuhu siis mina satun ja mind paigutatakse? Valmis tulebki olla selleks, et sattuda võib kõikjale ja kui Sa oled õige vahetusõpilase tüüp, siis see peaks Sinus tekitama pigem põnevust, kui hirmu! Täpne kool ja perekond leitakse protsessi käigus. Kindel on see, et vahetusõpilase programmis satud kohalikku, entusiastliku ja avatud suhtumisega perekonna juurde, kelle naabruses on ka avatud suhtumisega riiklik kool, kes soovivad vahetusõpilast liita oma programmiga. Ja see toimib!!! See toimib Ameerika Ühendriikides samamoodi nagu kõikide teiste riikide puhul, kus rahvusvahelise õpilasvahetuse programme korraldatakse. Mingit kindlat piirkonda valida (nt: saaks valida ja kõik õpilased valiksid üheskoos Florida ja keegi ei valiks Iowat või Alaskat – nii ju ei õnnestuks programmi korraldada) või hoopiski välistada (nt: Alaska, vm osariik) ei saa – sest see kõik kokku ongi ju Ameerika Ühendriigid. Ega meie Eestis ju ka ei välista mingeid piirkondi või programmid ei ole avatud ainult vaid neile, kes pärit Tallinnast.

Klassikalises õpilasvahetuses, hoolimata riigi nimest ja suurusest, otsitakse esimesena entusiastlike perekondi, kes soovivad avada oma kodu ukse ja pere südame. Nemad teevad sellest programmist just sellise väärtusliku kogemuse. Kui võõrustav perekond leitud, siis seejärel tuleb hankida koht kohalikus munitsipaalkoolis ning antud piirkonnas peab vastuvõttev organisatsioon suutma pakkuda ka tugisüsteemi. Sellisel juhul on võimalik paigutus vahetusõpilase programmi ning see võib juhtuda üle kogu riigi ning kindlat piirkonda ette lubada ei saa. Küll aga võetakse paigutamisel arvesse õpilase omadusi, hobisid, tervist, keeleoskust, hindeid, jne. Väga hästi võtab selle programmi fookuse ja kasu kokku Hillary Clinton, kes Secretary of State olles, avaldas sellise video: https://www.youtube.com/watch?v=MLEPefwqs8M.

Seda uudist ajendas meid kirjutama viimasel ajal tihti esitatud küsimus, et kas USA puhul saab valida ka osariiki? Kui see on kõige olulisem küsimus, siis saab valida vaid sellisel juhul, kui ei osaleta klassikalises vahetusõpilase programmis, vaid minnakse konkreetsesse piirkonda või kooli välisõpilasena aga arvestama peab ka 2,5-5 korda kõrgema osalustasuga. Kas ja kui mõtekas see on, selle üle otsustagu igaüks ise!?

Valik on muidugi Sinu ning kõikide variantide puhul aitab ASSE leida just selle – Sulle õige lahenduse. Kui Sa ei ole just rikas või talent, siis peaksid olema vähemalt nutikas, sest siis on American Dream võimalik!!!

Huvilistel palume kontakteeruda: asse@asse.ee või tel. 56688588 teel.

NB! Taotlusi klassikalisesse õpilasvahetuse programmi USAsse 2024/25 õppeaastal ootame kuni 10. märts 2024.a.