Vahetusõpilaseks USAsse! Mida selle kohta teadma peaks?
Puust ja punaseks! Kõigile ja ühtemoodi selgeks. Kõikide võimaluste maa – see slogan kehtib väga hästi USA puhul ning kehtib samamoodi ka õppimise võimalusi valides! Riik, kus kõik tundub olemas olevat aga mündil on ka teine külg ehk kõigil valikutel on ka oma hind! Mõni taskukohasem, teine mitte. See on sissejuhatuseks hea enda jaoks lahti mõtestata, kui plaanid õppima asuda USAsse vahetusõpilaseks või vahetusüliõpilaseks. Nagu öeldakse: “tasuta lõunaid ei ole olemas!”.
Eestist läheb USAsse vahetusõpilaseks 30-40 gümnaasiumi vahetusõpilast aastas ja seda kõikide võimaluste peale kokku. See polegi teab mis suur number Eesti jaoks, veel vähem USA jaoks. Üle maailma läheb USAsse vahetusõpilasi (J1 viisaga) ning gümnaasiumiastmesse välisõpilasi (F1 viisaga) kokku pea 100 000 õppivat noort vanuses 15-18.a. ning peaaegu kõik majutatakse ära kohalikesse peredesse (erandina ühika moodi majutused). J1 viisaga õpilased ehk vahetusõpilasi majutavad perekonnad vabatahtlikuse alusel ja soovitakse suurest entusiasmist ja sisemisest motivatsioonist endale sama ägedat kogemust nagu vahetusõpilasedki. F1 viisaga õpilased ehk välisõpilased on need noored, kes valivad endale USAs just konkreetse piirkonna või kooli ning elamine peres või hoopiski ühikas. Kas tasu eest või tasuta, rohkem aktiivsusprogrammi ja tugisüsteemi või mitte – see pole üldse küsimus? Fookuses on asukoht, asukoht, asukoht ja/või haridus, või mõlemad kokku! Mõlema programmiga saab minna aga arvestama peab et nende eesmärk ja ülesehitus on erinev, ka hind!
Vahetusõpilaseks minnes kulub programmi korraldajal energia ja ressurss eelkõige õigete osapoolte leidmisele ja kokku viimisele ehk küsimus selles, et kust leida võõrustavaid perekondi aga ka koolikohti riiklikust süsteemist? Välisõpilaseks pole see niivõrd küsimus, kuna koht kooli ja elamine ostetakse (tegelikult on muid nõudmisi ka ja raha pole ainuke kriteerium)!
Kui Sa ei saa USA programmi just stipendiumi või sponsorite abiga kokku, siis arvestama peaksid ca 10 000 euroga aasta vahetusõpilase programmi puhul ning 25 000 – 45 000 euroga välisõpilase programmis. Ülikooli ajal aga jäävad need summad Community College näol alates 15 000 eurot aastas kuni Harvard ja teised tuntud ülikoolid kuni 60 000 euro ja enamgi veel tasudeni. Ääremärkusena olgu öeldud, et haridus Euroopa Liidus ja hetkel ka veel Suurbritannias on suuresti tasuta või oluliselt väiksemate summade eest kättesaadavam. Ameerikal on Ameerika hind ning Eesti sissetulekute suurused siin ei loe!
Nüüd aga põhiküsimuse juurde, mida üks noor küsida võiks ja tegelikult küsib ka? On ju USA nii suur ja lai ning kirju. Kuhu siis mina satun? Valmis tulebki olla, et võidki sattuda kõikjale ja kui Sa oled õige vahetusõpilase tüüp, siis see peaks Sinus tekitama pigem põnevust, kui hirmu! Rahustamiseks võin öelda, et kindel on see, et vahetusõpilase programmis satud Ameerika Ühendriikides elava kohaliku entusiastliku ja avatud suhtumiga pere juurde, kelle naabruses on ka avatud suhtumisega kool. Ja see toimib!!! Mingit kindlat piirkonda valida (n: saaks valida ja kõik õpilased valiksid üheskoos Florida ja keegi ei valiks Alaska – nii ju ei õnnestuks programmi korraldada) või hoopiski välistada (n: Alaska) ei saa – sest see kõik kokku ongi ju USA.
Klassikalises õpilasvahetuses, hoolimata riigi nimest ja suurusest, otsitakse esimesena entusiastlike perekondi, kes soovivad avada oma kodu ukse ja pere südame. Nemad teevad sellest programmist just sellise väärtusiku kogemuse. Kui pere leitud, siis seejärel tuleb hankida koht kohalikus munitsipaalkoolis ning piirkonnas peab vastuvõttev organisatsioon suutma pakkuda ka tugisüsteemi. Sellisel juhul on võimalik paigutus vahetusõpilase programmi puhul ning see võib juhtuda üle kogu riigi ning kindlat piirkonda ette lubada ei saa. Küll aga võetakse paigutamisel arvesse õpilase omadusi, hobisid, tervist, keeleoskust, hindeid, jne. Väga hästi võtab selle programmi fookuse ja kasu kokku Hillary Clinton, kes Secretary of State olles, avaldas sellise video: https://www.youtube.com/watch?v=MLEPefwqs8M.
Seda uudist ajendas kirjutama viimastel päevadel tihti esitatud küsimus, et kas USA puhul saab valida ka osariiki? Jah saab, kui ei osaleta vahetusõpilase programmis, vaid minnakse konkreetsesse piirkonda või kooli välisõpilasena. Vahetusõpilase programmi puhul ei saa ise valida piirkonda, selle üle otsustab vastuvõttev organisatsioon ning teeb seda selle põhjal, kust jooksval ajaperioodil huvitatud perekonnad leitakse! Hea uudis on, et seda ei pea kartma sest meie kogemus ütleb, et vahetusõpilase programmi teevad ägedaks just inimesed ja mitte asukoht!
Valik on muidugi Sinu ning mõlema variandi puhul aitab ASSE leida just selle Sulle õige lahenduse. Kui Sa ei ole just rikas või talent, siis peaksid olema vähemalt nutikas, sest siis on American Dream võimalik!!!
Huvilistel palume kontakteeruda: asse@asse.ee või tel. 5191 5920 teel.
Täname tähelepanu eest ning tarku valikuid soovides!