fbpx

Otsime vahetusõpilasele Danielile vastuvõtvat perekonda Pärnu maakonnast!

Danieli vastuvõtt Tallinna lennujaamas!

Räägi meile oma taustast? Kes on Daniel Saksamaalt?

Ma olen 17a noormees Saksamaalt ja vahetusõpilasena elan jooksval õppeaastal Pärnus. Saabusin Eestisse augustis ja senine aeg on olnud väga õpetlik ja nauditav.

Ma kasvasin Saksamaal koos nelja väiksema õega ning ma võin öelda, et tulen suurest perekonnast. Mul on seeläbi hea suhtlemise ja teistega arvestamise oskus.

Mulle meeldivad väljakutsed, eriti mis puudutab sporti, sest see on motiveeriv ja distsiplineeriv. Mulle meeldivad erinevad spordialad aga eriti mitte jalgpall.

Mulle meeldib ka laulmine, tantsimine ja üleüldse muusika, sest see toodab head energiat. Samuti annab see võimaluse ennast väljendada ja suhestuda teistega. Ma ei ole küll ühtegi profitundi Saksamaal saanud aga Eestis ühinesin ma nii koorilaulu ja rahvatantsuga ning kui võimalik, siis õpiksin veel ühte tantsuliiki siin.

Koolis mulle meeldivad reaalained nagu matemaatika, füüsika ja keemia aga mitte bioloogia. Muidugi meeldib mulle ka infotehnoloogia ja tulevikus sooviksin ma just sellel erialal töötada.

Ma tutvustan nüüd ka oma igapäeva. Mul on iga hommikune rutiin, kuna ärkan kell 6 hommikul, teen väikese võimlemise ja venitamise ning peale pesu joon hommikuse kohvi. Mõnikord asendan kohvi kuuma kakaoga. Seejärel loen raamatut, kuniks naudin oma jooki. Mulle meeldivad hommikud, saan siis teha ka päevaplaani ja pidada päevikut. Panen kirja ka oma tunded, mõtted ja uued ideed.   

Kust sa said idee kandideerida vahetusõpilaseks?

See juhtus umbes kaks aastat tagasi, kui Instagramis leidsin reklaami vahetusaastast ning see oli Saksamaa valitsuse stipendiumi pakkumine. Sealt hakkas mõte jooksma ning ma olin lummatud sellisest võimalusest. Eriti meeldis selle juures, et saad kohata uute inimestega, elada uues perekonnas ja kultuuriruumis, õppida seal uut keelt ning see kõik tekitas minus põnevust.

Ilma hetkegi kaotamata ja kõhklusteta läksin kodulehele taotlust tegema. Protsessi käigus tuli ka valida riik ja ma mõtlesin pikalt kahe võimaluse peale, kas Iirimaa või Eesti? Lõpuks jäin kindlaks Eesti peale, kuna mu sõbrad soovitasid seda ja siin saan juurde õppida uue keele! Mulle meeldis, et leian siit eest suurepärase looduse ning mind kõnetas ka Eesti tuntus infotehnoloogia alal. Selles viimases on Eesti ju maailmas tegija ning seeläbi mulle tundus, et Eesti on tuleviku riik!

Millised on suurimad erinevused Eesti ja Saksamaa vahel?

Esimesena tuleb kohe meelde loodus. Varasemas elus ei ole ma palju looduses viibinud ja see on seni olnud suurepärane kogemus. Kohe alguses, kui Eestisse jõudsime, olime vastuvõtva organisatsiooniga laagris, kus majake asus keset metsa. Käisime ka metsas jalutamas ja soos ujumas ning sealsamas ujus ka üks keskmise suurusega uss, mis meid küll ehmatas aga siiski lõpmatult tore oli soos ujuda.

Mulle meeldib ka Eesti suurus, see aitab paremini hoomata, mida Eestil pakkuda on ning annab aastaga võimaluse külastada erinevaid kohti. Seoses väiksusega on inimesed siin sõbralikud ja kõik on rahulik. Samas noored on siin väga aktiivsed ja tegelevad pea kõigega nii koolis, kui ka kooliväliselt. Mind üllatab ka see, et kui palju siinsetel noortel erinevaid pakkumisi ja võimalusi on. Eestis on lihtne olla aktiivne ja liituda erinevate võimalustega! Suures riigis nagu Saksamaal, sellist võimalust ei ole.

Mis sa arvad Eesti koolist? Millised on suurimad sarnasused ja erinevused Eesti ja Saksa koolisüsteemide vahel?

Ma saan vaid rääkida oma Eesti koolist, milleks on Pärnu Ühisgümnaasium. Ma armastan oma Eesti kooli. Kui esialgu tundub, et meie koolisüsteemid ei olegi nii erinevad, siis suurima erinevusena toon välja just paindlikkuse ja lisavõimaluste osa, mida just Eesti kool pakub ning mis mulle väga meeldib. Saksamaal mul selliseid võimalusi ei olnud.

Ma ise tulen väiksemast kohast, kus ei pakutud erilist huvialaharidust. Ma hetkel täiega naudin neid võimalusi, mida Pärnu kool ja linn mulle pakuvad. Ma võtan osa mängude toast, laulukoorist ja rahvatantsust. Ma proovisin ka võrkpalli ning sooviks veel osa võtta mõnest tantsutrennist aga seda siis peale uude vastuvõtvasse perekonda kolimist.

Millised on sinu eesmärgid vahetusaastaks?

Mul ei olnud liiga suuri ootusi enne vahetusaastat. Juba see idee, et võin minna tundmatusse paika, elada teises perekonnas ja käia kohalikus koolis ning kohaneda ja õppida uusi asju, oli minu jaoks suur väljakutse. Ma olen oma stipendiumi ja võimaluse eest väga tänulik!

Ma soovisin lahkuda oma mugavustsoonist, panna ennast proovile uues keskkonnas, kohaneda, saada endale uus pere ja uued sõbrad ning tõestada end uues kultuuriruumis. Ma soovisin keskkonnavahetust, leida ennast uutest olukordades ning luua uusi sõprussuhteid terveks eluks. Ühesõnaga minu suur uudishimu ja pealehakkamine tõi mind Eestisse.

Kas sa mõistad juba ka eesti keelt? Milline on sinu eesti keelne lemmik sõna?

Iga päev õpin ma eesti keelt ja aina enam saan ka keelest aru, või vähemalt kontekstist. Ma saan keeleõppes eratunde ja lisaks õpin ka koos kahe ameeriklasega, kellega saab aeglasemalt rääkides keelt praktiseerida. Irooniliselt ongi minu lemmik sõna eesti keeles „lemmik“.

Kas sa oled selle kolme kuuga leidnud Eestis sõpru? On neid lihtne või raske leida?

Varasemalt ma kuulsin, et eestlased on tagasihoidlikud aga minu imestuseks on nad alati olnud avatud, kui nendega suhtlemist alustada. Tänaseks võin öelda, et ma olen leidnud mitmeid Eesti sõpru. Näiteks meie klassis on mul tekkinud oma kindel sõpruskond aga ka väljapool kooli olen leidnud sõpru ja seda tänu huvitegevusele.

Mis sa arvad Eesti ilmast? Kas ootad juba ka talve?

Seni on ilm Eestis olnud vägagi sarnane ilmaga Saksamaal ehk olen saanud kraesse omajagu vihma ja nüüd siis ka külmemat ilma. Kui seni olen Saksamaal tundnud külma kuni -5c siis nüüd ootan juba uusi külmarekordeid. Mulle meeldib nii kuum ilm, kui ka külm ilm. Nagu olen eestlastelt õppinud, siis ei ole olemas paha ilma, on vaid vale riietus! Ma juba ootan külma ja valget talve ning oma esimest talisuplust aga eriti uisutamist, mida ma väga armastan!

Kas su Saksa sõbrad teavad, kus sa hetkel oled ja millega tegeled?

Mu sõbrad teavad, et ma olen Eestis vahetusaastal. Samas ei hoia ma neid igapäeva asjadega kursis ja keskendun oma Eesti elu üles ehitamisele ja kogemuste hankimisele. Siiski olen aegajalt mõne sõbraga ühenduses olnud.

Järgmised pool aastat jätkad oma kultuurivahetuse programmi uues perekonnas? Millist perekonda sa ootad?

Kõige enam ma sooviksin rahumeelset perekonda, kus omavahelised suhted on head ning kus ma olen oodatud. Ülejäänu osas olen ma avatud. Muidugi oleks äge, kui ka perele meeldiks lugemine, sport, sauna, loodus. Olen nõus omaltpoolt panustama, et anda oma panus perekonda!  

Sinu kultuurivahetuse programm lõppeb juunikuus. Mis sa arvad, et sa sellest kogemusest endaga kaasa võtab?

Ma arvan, et kui mu vahetusaasta lõppeb, siis olen pungil erinevatest kogemustest ja uutest sõprussuhetest. Jään meenutama neid ühiseid hetki ning kindlasti jagan oma kogemusi ja õpitut ka kodumaal. Jään kindlasti ühendusse Eestiga, inimeste ja loodusega.

Kultuurivahetuse programmi korraldajaks on ASSE Eesti MTÜ. Käesoleval hetkel otsime Danielile uut vastuvõtvat perekonda teiseks poolaastaks ja seda Pärnu maakonnast, et Daniel saaks jätkata oma alustatud kooliteega Pärnu Ühisgümnaasiumis.

Rohkem infot leiab: https://asse.ee/vahetuspere/ 

Taotluse saab esitada: https://asse.ee/taotlus-vahetuspereks/