fbpx

Intervjuu Antoniga, vahetusõpilasega Saksamaalt!

Räägi alustuseks natuke endast, et kust Sa pärit oled?

Ma olen Anton ja tulen Saksamaalt. Tänu minu heale kohanemisele Eesti eluga on minu suhe Saksamaaga kindlasti muutunud. Ma hetkel ei igatse Saksamaad ja ma ei ole inimene, kellel tuleb kergelt koduigatsus. Ma elan siin ja praegu ning mulle väga meeldib siin!

Eesti on mõnusalt väike ja hubane, kõik on käe ja jala ulatuses ning muidugi loodus on väga ilus. Eriti äge on teada, et vaid paari tunniga saan Eestis sõita kuhu iganes. See on oluline, kuna ma olen juba leidnud põnevaid kohti ja sõpru erinevatest Eesti otstest.

Kuidas Sa tulid mõttele minna vahetusõpilaseks?

See mõte jõudis minuni eelmise aasta kevadel. Siin jooksis mitu juhust kokku. Mu ema oli kunagi lapsehoidja Iirimaal ja see andis talle kogemuse terveks eluks. Seejärel hakkasin rohkem aega veetma oma naabriga, kes on, üllatus-üllatus, pärit Eestist. Tekkis huvi oma mugavustsoon maha jätta ja saada hakkama täiesti uues kultuuriruumis. Uurisin ja mulle hakkas Eesti aina rohkem meeldima. Mulle on alati meeldinud suhelda inimestega, kes on teistest rahvustest ja ma arvan, et selleks et mõista maailma, pead midagi ise kogema midagi võimast nagu näiteks kultuurivahetuse programmis osalemist.

Miks Sa valisid Eesti? Millega Eesti Sind kõnetas?

Minu naaber võlus mind lugudega Eesti riigist ja eestlastest, loodusest ja linnadest. Uurisin siin ise juurde ning armusin Eestisse. Mind kõnetas see, et saan vahetusõpilasena elada siin, kui kohalik. Elada Eesti peres, käies Eesti koolis omandan ka eesti keele ja võtan omaks siinse kultuuri.

Millised on Sinu meelest kultuurierinevused Eesti ja Saksamaa vahel?

Minu meelest suurim erinevus on keel. Saksamaal olen harjunud, et minu ümber on ainult saksa keel. Siin ei ole mitte ainult eesti keel, vaid tihtipeale on minu ümber terve keelte ansambel. Elan hetkel Jõhvis, nii et vene keelt on päris palju aga koolis on meil ka inglise ja saksa keel töökeelteks ning see on täiesti teistmoodi ja mulle väga meeldib. Isegi soome keelt olen kuulnud ja see keeltemaailm on põnev.

Mis on Sind Eesti kooli juures üllatanud või mõtlema pannud? 

Üks eriline tunne, mida siinses koolis kogesin on kogukonna tunne. Saksamaa koolis ma seda mitte kunagi ei kogenud. Mulle väga meeldib ühine aeg oma klassikaaslastega, alates ühistest lõunatest kuni koolitundideni välja. Samuti meeldib mulle, et õpilaste ja õpetajate suhe Eestis on kuidagi inimlikum ja lihtsam. Samuti minu kogemus Jõhvi Gümnaasiumi näitel on selline, et kõik soovivad anda endast parimat ning üksteist toetatakse.

Kas oled endale selle vahetusaasta osas konkreetseid eesmärke seadnud?

Kõige esimeseks eesmärgiks olen pannud, et võimalikult hästi ära õppida eesti keel. Ma soovin eesti keele ära õppida selliselt, et teist keelt kasutama ei pea. Samuti soovin teisel kooli semestril hakkama saada kõikides õppeainetes nagu kohalik ja ilma erilise abita. Need kaks eesmärki on omavahel väga tugevasti seotud ja ma olen väga motiveeritud neid täitma.

Lisaks ei soovi ma lihtsalt toas istuda ja aega raisata, vaid avastada Eestit, kohti ja inimesi ning kogeda võimalikult palju.

Kui palju uusi sõpru oled endale leidnud? Kas Eesti noortega on lihtne kontakti saada?

Oma tänases koolis olen suhelnud paljudega. Hetkel kuulun kahte sõprade gruppi, kellega teeme ka peale kooli asju. Pean tunnistama, et Eesti noortega kontakti saavutada on lihtne. Kõik kellega olen suhelnud on olnud avatud meelega ning huvitatud suhtlemisest minuga. Ma olen ka ise selline avatud tüüp, kes saab uute inimestega kergesti kontakti ning esimestel koolipäevadel tundus mulle, et suhtlesin kõigiga Jõhvi Gümnaasiumis ja see oli nagu tõeline sõit Ameerika mägedel*

Eestlaste kohta on öeldud, et oleme reserveeritud ja kinnised. Kas oled seda märganud?

Tõepoolest, mõnikord on eestlased vägagi reserveeritud. Saksamaal olen seda ka aegajalt täheldanud. Eriti juhtub seda, kui kohtud kellegagi esimest korda aga see hajub ajas ning ei ole probleemiks.

Meie peame sakslasi hästi organiseerituteks ning tugeva distsipliiniga. Kas Sinul on sakslastest samasugune perspektiiv?

Eks see oleneb inimesest. Mina üritan oma tegevusi ette planeerida ja liikuda nende poole struktuurselt. Aegajalt ma aga unustan, olen ka inimene. Nii me õpimegi oleme paremad inimsed. Mulle meeldib puhtus ja kord enda ümber, kuigi riideid meeldib hoiustada hunnikus aga muidu koristan enda järgi alati ära. Samuti pean kinni distsipliinist ja oma kohustustest ning ülesannetest.

Mis Sa Eesti ilmas arvad?

Eesti ilm on selline nagu ma arvasin. Pisut külmem kui Saksamaal. Ma naudin nii vihma, kui ka võrratuid päikeseloojanguid. Hetkel juba ootan talve saabumist. Kuigi mul on Saksamaalt talveriided kaasas, siis arvan, et sellest ei piisa siin ja pean ostma soojemad riided, et siin ellu jääda 🙂

Mida Sinu Saksamaa sõbrad arvavad sellest, et oled hetkel programmiga Eestis?
Jah nad teavad, et ma olen Eestis ja kus Eesti asub. Küll aga edukaks kultuurivahetuse programmiks olen kodustega võimalikult vähe ühenduses, et saaksin keskenduda oma Eesti elu ülesse ehitamisele.

Sa otsid endale uut perekonda Eestis, kellega koos elada järgmised 7-8 kuud. Millist perekonda Sa endale otsid?

Minu meelest on kõige olulisem, et ma tunneksin ennast koduselt. Selle tunde saavutaksin, kui mind võetakse pere poolt hästi vastu ning meil on hea läbisaamine ja saame asjadest vahetult rääkida.

Oleks äge, kui veedaksime koos aega ning teeksime ühiselt asju. Samuti soovin, et pere mõistaks ja aitaks mul minu eesti keele keskkonna tekitamisel. Hetkel elan vene keelses peres aga ma olen aru saanud, et soovin allesjäänud aja elada eestlaste keskel. See aitaks mind minu keele õpingutel ja Eesti kultuuri mõistmisel.

Olen 17 aastane ja mõnikord soovin ka oma aega ning veeta aega sõpradega. Kuna soovin rohkem iseseisvamaks saada, siis näiteks kooli ja tagasi soovin jõuda ise ning selliste asjadega abi ei vaja.

Sinu programm Eestis lõppeb 2022a. juunis. Mis Sa arvad, mida kindlasti selle kogemuse kohta teistele räägid?

Ma arvan, et kui lahkud oma mugavustsoonist, siis annad oma elule võimaluse kogeda midagi uut ja algab uus peatükk Sinu elus. Hetkel kirjutan lehekülgi selles peatükis aga ole hea ja küsi järgmise Eesti suve alguses uuesti!

Rohkem infot leiab: https://asse.ee/vahetuspere/ 

Taotluse saab esitada: https://asse.ee/taotlus-vahetuspereks/